Блог на група експериментатори
Търсене

Какво може да се направи с чия?

Първо, ще Ви представим накратко Чиа – храната от бъдещето:

Представяме ви една суперхрана, за чиито качества всички са на едно мнение. Известна е като чиа. В древността е била толкова ценена, че е била използвана като разменна монета, тези уникални мънички семенца имат изключителни хранителни и структурни предимства.
Векове наред чия семената са били използвани като основна храна от индианците от югозапада и Мексико. Известна като „храната за бягане”, употребата й като високо енергийна храна, даваща издръжливост, датира още от древните ацтеки. Знае се, че воините на ацтеките са преживявали на чиа по време на завоевателните походи. Индианците от югозапада изяждали не повече от една чаена лъжица, когато били на 24-часови преходи. Индианците, които тичали от река Колорадо до Калифорнийския бряг, за да разменят тюркоази за раковини, си носели за из път само семена от чиа.
Ако разбъркате лъжица чиа в чаша вода и я оставите за около половин час, като се върнете ще ви се стори, че в чашата няма семена или вода, а почти твърдо желе. Тази желираща реакция се дължи на разтворимите фибри, съдържащи се в чиата. Изследователите смятат, че същото явление се случва и в стомаха, когато се яде храна, съдържаща такива фибри. Желето, образувано в стомаха, създава физическа бариера между въглехидратите и храносмилателните ензими, които ги разграждат, като така се забавя преобразуването на въглехидратите в захар.
Освен ползите за диабетиците, това забавяне на преобразуването на въглехидратите в захар създава предпоставки за издръжливост. Въглехидратите са горивото, даващо енергия на тялото ни. Удължаването на преобразуването им в захар стабилизира метаболитните промени, като намалява редуващите се вълни от висока и ниска захар и така се създава по-дълготраен ефект на снабдяване с „гориво”.
Едно от изключителните качествата на чиата са хидрофилните и свойства – тя има способността да абсорбират вода повече от 12 пъти теглото си. Способността й да задържа вода й помага да удължава овлажняването. Течностите и електролитите осигуряват средата, която поддържа живота на всички клетки в тялото. Техните концентрация и състав се поддържат така, че да останат възможно най-непроменливи. Като ядете семена от чия, запазвате влагата и регулирате по-ефикасно усвояването на хранителни вещества и течности от тялото. Запазва се електролитният баланс, тъй като телесните течности се оползотворяват по-пълноценно.
Като източник на протеин, чиа се смила и усвоява много лесно при хранене. Това води до бързо пренасяне до тъканите и оползотворяване от клетките. Това лесно усвояване прави чиа много ефикасна, когато има бързо развитие на тъкани, основно при периоди на растеж на деца и юноши. Помага също за растежа и възстановяването на тъкани по време на бременност и кърмене, както и възстановяване на мускулна тъкан при атлети, щангисти и т.н.
Друго уникално качество на чиа е голямото съдържание на мазнини – тя е най-богатият растителен източник на мастни киселини омега-3. В чиа има приблизително 3 до 10 пъти концентрацията на мазнини, типична за повечето зърнени и 1,5 до 2 пъти концентрацията на протеини. Тези мазнини, ненаситени мастни киселини, са есенциални (незаменими) мазнини, които са нужни на вашето тяло да разтваря и усвоява мастно-разтворимите витамини A, D, E и K. Семената на чиа са богати на ненаситена мастна киселина, линолеиновата, която тялото не може да синтезира самò.
Ненаситените мастни киселини са важни за дишането на важни органи и улесняват пренасянето на кислород чрез кръвта до всички клетки, тъкани и органи. Те също поддържат всички клетки еластични и влажни и се комбинират с протеините и холестерола да създадат живи мембрани, които обхващат всички клетки на тялото.
Ненаситените мастни киселини за важни за правилната дейност на жлезите, особено на надбъбречната и щитовидната жлеза. Те подхранват клетките на кожата и са много важни за да се заздравят слузестите мембрани и нервите. Ненаситените мастни киселини действат в тялото като се свързват с витамин D, за да стане калцият усвоим от тъканите, помагат за усвояването на фосфор и стимулират преобразуването на каротин във витамин A. Мастните киселини участват и в правилното функциониране на половата система. Семената на чиа съдържат благотворни дълговерижни триглицериди, в правилната пропорция, необходима за намаляването на холестерола по стените на артериите.
Семената на чиа са и богат източник на калций, тъй като съдържат важния минерал бор, който действа като катализатор при усвояването и използването на калций в организма.
Чиа като съставка е мечтата на всеки диетолог. Има безкрайни начини да се включи чиа в храната ви. Единственото условие е да се накисне в чиста вода, преди да се използва в различни рецепти. Семената поемат вода около 9 пъти теглото си, за по-малко от 10 минути и много лесно се приготвят.
Освен хранителните ползи, семената на чиа са полезни като друг вид съставка. Индианците и мисионерите са ги използвали да налагат лапа при огнестрелни рани и други тежки наранявания. Раните се налагали със семена от чиа, за да се избегнат инфекции и да се ускори оздравяването. Ако поставите едно-две семенца в очите си, те ще ги прочистят и ще ви помогнат, ако имате някаква инфекция. Има още куп ползи освен информацията, спомената в тази статия и съкровища, които още не са открити. Чиа, доста уникална с богатия си хранителен профил, е една от най-полезните и благотворни храни за човека и е предопределена да е древната храна на бъдещето.

Какво може да се направи с Чиа ? Вижте нашите рецепти с Чия

1. Можете да я изпиете.

Можете да поставите чия семена в чаша вода и да ги изпиете. Поставите чия  в каквато и да е течност – кафе, чай, вода или сок, разбъркайте и ги оставите за минута или две така че да се накиснат добре. Ако пък ги оставите да се накиснат за по-дълго те ще се превърнат в чия гел и можете да ги ядете с лъжица. Гелът ще има вкуса на течноста в която са киснати семената и можете да го поставите в съд и съхраните в хладилник за по-късна консумация.

2. Можете да я поръсите …върху салата, риба, зеленчуци, супи или прибавите в кисело мляко и всичко за което се сетите.

3. Един от най-популярните начини на консумация на чия е чрез накисване. Семената абсорбират голямо количество вода много бързо, обикновено до 10 мин. Можете да направите чия гел чрез добавяне на 1/3 чаша от семената в 2 чаши вода. Разбърквайте добре, така че да не останат бучки и след това поставете в буркан с капачка и яжте когато пожелаете.

Чията определено е добра добавка към безглутенови диети и диети без зърна. С няколко лъжици на ден прибавени към храната ще започнете да забелязвате здравословната помощ на тази супер храна.

Накратко за чия:
1. има 2 пъти повече протеин от другите зърна
2. има 2 пъти повече антиоксиданти от боровинките
3.има  5 пъти повече калций от млякото
4. има 2 пъти повече калий от бананите
5. има 3 пъти повече желязо от спанака

Чия семената са богати на Омега 3 и Омега мастни киселини и имат бор, минерал който спомага за придвижването на калция към костите.

В шейкър се смесват: 1 чаша вода, 1/2 чаша бадеми, 1 банан, 3 фурми и по желание: щипка хималайска сол, 1/4 с.л. канела, 1/4 с.л. индийско орехче, 1/4 с.л. ванилия, 1 лъжица какао на прах. Прибавете сместа към купа с 1/4 чиа семена и разбъркайте добре, оставете докато не омекнат семената (10-15 мин). Разбъркайте отново и се насладете!

Мляко от чия

(за 5 чаши)

4 лъжици Чиа семена
2 лъжици сурови орехи
2 лъжици суров сусамов тахан
2 лъжици суров мед
1 лижица екстракт от Ванилия
5 чаши вода

Накиснете за нялколко часа Чиа семената и орехите в стъклен съд в 3 чаши вода. Изсипете в блендер и разбъркайте на средна скорост. Докато миксирате добавете тахан, мед, Ванилия и след това още 1 чаша вода. Съхранявайте в стъклен съд с капак в хладилник. Накисването прави сместа богата на ензими. Антиоксидантите в Чиа-та помагат да запазите сместа около седмица. Използвайте като заместник на другите форми на мляко.

3 с.л. чия семена накиснати в 200 мл вода за 1 час минимум
200 мл вода*
6 пресни фурми ( или накиснати сушени)
3 с.л. лукума на прах*
1 с.л. мескито
1 с.л. рожково брашно*
2 с.л .какао на прах
1/2 с.л. ванилия
намачкани рейши гъби на прах (по желание)

Сложете чията и водата в блендер (шейкър) и миксирайте. Добавете и останалите съставки и миксирайте.

*Рожковото брашно е естествен подсладител подобен на какаото.
*Лукумата е подсладител
*Ако прибавете повече вода към сместта ще се получи по малко гъста шоколадова напитка.

Някои от съставките в рецептите с Чия могат да бъдат заместени.

Съдържание на калций в чия семена –  за 255 гр/179 мг калций

Експериментирайте!:)

 

Пудинг от манго, чия, орехи и конопено мляко за закуска.

Пудинг от чия семена с манго


2 чаши конопено мляко с ванилия
5 с.л. чия семена
2 чаш нарязано манго ( 1 голямо или две средни)
1/4 чаша орехи

Вечерта комбинирайте чия семената с конопеното мялко и разбърквайте за около минута. Оставете да престои 15 мин и след това разбъркайте отново, докато семената не се смесят и разделят. Оставете да престои още един час и оставете в хладилник за през ноща.
На сутринта прибавете нарязаното на кубчета манго към ваниловия чия пудинг. Разделете в 4 купи и поръсете с орехи.

Лесен начин за разрязване на манго

Хранителна стойност:
206, 3 калории, 12.8 мазнини, 0 гр. холстереол, 5.1 гр. протеин, 8,3 гр. фибри, 4.3 г. омега 3 и 5.6 омега 6 мастни киселини.

Чия пудинг с ягоди

1/2 чаша със сурово кашу накиснато за 4 часа или повече
3 големи фурми накиснати за 1 час във филтрирана вода (не изхвърляйте водата след това)
1/4 чаша чия семена
1/2 с.л. ванилия
1/4 с.л. канела (или малко повече на вкус)
Няколко капки течна стевия* ( или повече ако обичате по-сладко)
Сезонни плодове по избор

Накиснете кашуто за най-малко 4 часа и след това измийте добре. Пуснете го в във високооборотен блендер (шейкър) заедно с фурмите, водата от накиснатите фурми, внилията, канелата и миксирайте до получаване на гладка смес. в една купа смесете получената смес с чия семената. Разбъркайте енергично с вилица за няколко минути. Оставете да прстои 15 мин и след това разбъркайте отново докато чия семената не се размесят добре и не се отделят едно от друго. Можете да добавите малко стевия  или малко повече ванилия или канела. След като всичко е готово сложете в хладилник за 6-8 часа. Ако искате да сервирате пуднига за вечеря го направете сутринта. Преди да сервирате украсете със сезонни плодове.

За този пудинг: 164.5 калорий, 10 гр мазнини, 0 гр. холестерол, 4.5 гр. протеин, 7 гр. фибри, 2.4 гр. Омега 3, 2.9 гр желязо и 93 гр. желязо.

Още такива рецепти на английски можете да намерите в:

http://foodsforlonglife.blogspot.com/

19 Comments

  1. Ако се коснумират директно ( с лъжичка примерно ) без да се накисват или смесват с каквото и да било усвояват ли се пълно от организма ?

  2. Колко е максималната дозировка, която може да се приеме дневно при активно спортуващ човек?

  3. всички ли рецепти с чия са диетични

  4. Здравейте, на първо място не трябва да се разчита само на семената за сваляне на килограми, а на общ хранителен режим. Можете да използвате около 1-2 с.л. на ден. Не сме срещали противопоказания. Единствено е хубаво да се накисва в течност. Да стане като гел.

  5. Как се ползва семе Чиа,за сваляне на килограми???Сърцето ми е оперирано,защото трупа калции по клапите.Дали съдържанието на калции в семето Чиа е противопоказано и изобщо има ли противопоказания.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *