Блог на група експериментатори
Търсене

Чудо на природата – амарант

Красив, полезен, а на всичкото отгоре и с аура, идеалната партия за нашия стомах

Магически, не само защото е био.

Преди 500 години малко ацтеки обръщали внимание на полезните съставки на амаранта, но пък знаели за него други неща. Например това, че притежава свръхестествени сили. Какви точно са те, за жалост, до нас не достига и то изцяло по вина на конкистадорите. Испанското нашествие слага край не само на специалните ритуали, които ацтеките извършвали с амарант, но се опитали да теглят чертата и на самата култура. Когато видели, че налудничавото растение, което притежава почти всички цветове на дъгата, се боготвори от местните по странен начин, те решили да изкоренят този вреден навик, а с това и самия амарант. Културата била забранена с цел да се сложи край на човешките жертвоприношения, в които се твърди, че растението имало важна роля. Предания разказват например за смес от стрито амарантово семе и пчелен мед или човешка кръв, от която се извайвали идоли. Те били изяждани церемониално за ужас на новите господари на тези земи. Испанците обаче така се престарали, че за амаранта буквално нищо не се чуло стотици години. Шансът му се криел в това, че в няколко отдалечени района на Мексико и в Андите отглеждането му продължило – явно далеч от всякакъв контрол. Това позволило да оцелее до наши времена, в които пак е в центъра на важен ритуал – този път на здравословното био хранене.

Amaranth
С него може да се напише цяла кулинарна енциклопедия

Рецептите са буквално от цял свят и са удивително оригинални. В Мексико например го правят на пуканки – после го смесват със захарен сироп и така се превръща в сладко изкушение, което наричат алегрия, т.е. щастие. Това обаче не е всичко, защото от смляното и опечено амарантово семе се вари традиционната напитка атоле. В Перу също имат амарантово питие, но го наричат хиха, а най-близкият му познат нам неин роднина е бирата. И в двете страни варят или пържат листата на растението и по този начин получават вкусна храна. Яде се обаче и в Индия, където също наблягат на сладкишите, приготвени с негова помощ. Кралското зърно, както го наричат в този регион, се мели на брашно – в Непал например от него приготвят чапати. Но да се върнем пак от другата страна на света за още една странна напитка, в основата на която лежи амарантът… В Еквадор варят цветовете на растението, а получената оцветена вода добавят към местен вид ром и така се ражда питие, за която местните твърдят, че „пречиства кръвта”. Особено полезно е то за жените, защото регулира и менструалния цикъл…

Събуден за нов живот

Тясно свързан с традициите, амарантът е неизменна част от културата на този край на света. В Куско, Перу например е неотделим и от фолклора – по време на карнавал жените танцуват със снопове амарант на гърба и го носят сякаш това е бебе… В северната част на Америка обаче вече гледат на него по много по-съвременен начин. След 1975 г. амарантът започва да се отглежда в Колорадо, Илинойс и Небраска, макар че за пазара в САЩ е трудно да се каже, че той е популярна храна. Така или иначе, вече го има в магазините за естествени храни, разпространено е и брашното, което се приготвя от него.

Никога неповяхващото цвете

Едногодишното растение се е смятало за вечно и точно това подсказва името му – Никога неповяхващо цвете. Високо до 2 метра, то е наистина образец за красота. Ефектът се създава най-вече от листата. Оцветяването им варира от тъмночервено през пурпурночервено, оранжево, розово и дори зелено, та до бяло. Затова и гледката на амарантово поле е невероятна!

amaranth_sp_2_2

Семенниците пък напомнят царевични коси, но са по-рошави. Това, което се крие в тях, е цяло богатство – всяко растение има капацитет да роди от 40 до 60 хиляди семена. Много мънички и с формата на леща, те са обикновено златисти или кремавокафяви на цвят.

Амарантът е създаден, за да оцелява, показва той и в наше време – дори леко надраскване на почвата и хвърляне на няколко семена плюс вода, води до израстване на някой от 60-те вида, които съществуват и днес.

Да бъдем приятели!

Амарантът лесно може да се приспособи към вашия начин на живот и хранене. Той се смила на брашно, пука се на пуканки, семената му лесно покълват, а става и за печене. Чудесен е и когато се добави към други ястия – яхнии или супи, тъй като действа и като сгъстяващ агент. От амарантово брашно се правят и макаронени изделия и най-различни печива. Вари се в съотношение с водата 1:2,5. Времето, което е нужно, е обикновено 20-25 минути. В много рецепти го смесват например с боб и се получава ново неустоимо предложение. За закуска пък може да бъде подсладен със стевия или мед, а после да се добавят и сушени плодове и ядки. Не го преварявайте обаче, защото се сдобива с леко гумен вкус. Инак е чудесен – мек и сладък, с аромат на ядки, подобен на малц…

bio-amaranth_300

Здравословен ефект

Една от най-важните му характеристики е, че е безглутенов. Съдържа протеин.

Амарантът е отличен източник на лизин, съдържа прекрасна комбинация незаменими аминокиселини и се усвоява добре в храносмилателния тракт. Предимство на белтъчното му съдържание е, че основните протеини в него са албумини и глобулини, които са по-добре разтворими и усвоими от съдържащите се в пшеницата проламини.

amaranth32_700

Амарантът съдържа магнезий. За справка за съдържанието вижте базата данни на USDA тук:ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/2885

При желязото ситуацията е сходна с 15 мг за чаша амарант срещу повече от скромните 1,5 за ориза. Шампион е и при фибрите със своите 18 г в чаша срещу 2,4 г за ориза. Дори на фона на пшеницата фибрите му са три пъти повече… Има два пъти повече калций от млякото. Добър източник е на полиненаситени мастни киселини, по съдържание на витамин Е се доближава до зехтина.

Отговорът на вегетарианците

Амарантът е истинско богатство за хората, които се хранят по различен от общоприетия начин. Използването му например в комбинация с пшеница, царевица или кафяв ориз осигурява пълна гама протеини със същата хранителна стойност, като риба, пилешко или червено месо. В него се откриват и токотриеноли, които са всъщност форма на витамин Е и имат свойството да понижават нивата на лошия холестерол в човешкия организъм. Често е препоръчвана храна за хора, които се възстановяват след болест или пък дълги строги пости. А най-удивителното в мъничкото семенце е, че нутриентите в него са концентрирани в „пръстен”, който обгражда центъра, изграден от скорбяла. Това е причината те да се запазват по време на обработка. После идва и калция, желязото, фосфора…

squash-0141-700

Обратно в кухнята

Накисването във вода за 10-12 часа запазва идеално хранителния му профил –така се превръща и в страхотна добавка към мюсли. Внимавайте само с температурата вкъщи – в случай, че е над 20 градуса, по-добре дръжте в хладилник.

Класика са и пуканките от амарант. Те се препоръчват дори за захранване на бебета, а към тях може да се добави пъстра палитра от вкусове – сушени плодове, мед, ядки…

Амарантът се държи добре дори във второстепенната роля на гарнитурата. Може да се сготви по подобие на ориза, а може и да се комбинира хитроумно. Например с една част кафяв ориз и една част киноа може да сварите половин част амарант, прибавяйки и шест части вода.

Супите са неповторими, когато в тях има и шепа амарант. Същото може да се каже и за ястията с леща, боб или каквито и да е зеленчуци.

recipes-3011_700

Времето на амарантът настъпва със студените месеци – освен ако не искате целогодишно да сте в оптимална форма… Горещо се препоръчва на бременните жени, а в тази специална категория попадат и децата, както и спортистите – отговорът защо се крие в многото му качества…

Първо, второ и трето: амарант

Рецептите, които ви предлагаме, съдържат по-скоро основни положения за това как се приготвя амарантът и в какви вкусови комбинации може да попадне – оттам нататък думата и тенджерата имате вие, за да организирате свое собствено амарантово меню.

Табули с амарант

Класическата близкоизточна салата придобива нов вкус, ако използваме не булгур, а амарант

Продукти:

1 чаша амарант

1 чаша нарязан магданоз

•½ чаша нарязан лук

2 с. л. ситно нарязана прясна мента

½ чаша лимонов сок

¼ чаша зехтин

2 пресовани скилидки чесън

¼ чаша нарязани маслини

няколко цели листа зелена салата

Приготовление:

Задушете амаранта в съотношение 1:1 с вода за 12-15 минути. Оставете да изстине. Сложете всички съставки без салатата и маслините в купа и разтръскайте. Оставете в хладилника за час или повече, за да се смесят ароматите. Измийте и подсушете листата от зелена салата и ги използвайте, за да украсите купата, в която ще сервирате. Добавете табулито и гарнирайте с маслини. В този обем е достатъчна за четирима.

Амарантова „бъркотийка” с много зеленцуци, ядки и подправки

Прекрасна рецепта за „прочистване” на хладилника със… здравословен резултат

Нужни продукти:

2 чаши сварен амарант

2 с. л. олио

1 глава нарязан лук

1 нарязан морков

1 стебло от целина – също нарязано

1 чаша нарязани гъби

½ чаша филирани бадеми

¼ чаша слънчогледови семки

2 с. л. соев сос

1 ч. л. подправки по ваш вкус

Забърква се така:

Задушете зеленчуците, чесъна, бадемите и семките в олиото докато целината, моркова, лука и гъбите омекнат. Добавете соевия сос, подправките и амаранта. Разбъркайте добре и „бъркотията” е готова, а обикновено в тези количества стига за четирима…

13-10-2008-118-600

Амарант със сос от спанак, домати и гъби

Представителна рецепта, с която да изненадате своите гости

От хладилника или магазина:

1 чаша амарант

2,5 чаши вода

1 с. л. зехтин

връзка спанак

2 зрели домата – обелени и нарязани на едро

250 г нарязани гъби

1,5 ч. л. босилек

1,5 ч. л. риган

1 скилидка чесън, нарязана на ситно

1 с. л. нарязан на ситно лук

морска сол и пипер на вкус

Стъпки в приготвянето:

Кипнете водата, добавете амаранта и след като отново заври, намалете огъня, захлупете и задушете за 20-ина минути. Междувременно задушете и изчистения от дръжки спанак, а доматите обелете и нарежете. Загрейте и зехтина, в който трябва да се добавят лука и чесъна – задушете ги и тях за около 2 минути. После добавете доматите, гъбите, босилека, ригана, солта, пипера и 1 с. л. вода. Сега идва ред да сложите тук и задушения вече спанак, гответе още 10-15 минути, без да забравяте да разбърквате от време на време. Леко намачкайте доматите, а накрая разбъркайте и с амаранта. Има и още един начин за сервиране – да залеете със соса самия амарант. Добър апетит!

Пудинг с амарант

Вкусен десерт, с който можем да се поглезим

Нужни са:

2 чаши сварен амарант

1 чаша ябълков сок

½ чаша стафиди

½ чаша ситно филирани бадеми

1,5 ч. л. ванилия

сока от половин лимон

настъргана кора от един лимон

1 щипка канела

Приготовление:

Изсипете всички съставки в голям тиган, похлупете, за да заври, намалете огъня и задушете за 15 минути. Готовият пудинг изсипете в десертни купички. Украсете с гроздови зърна или ягоди и изстудете в хладилника.

С любезното съдействие на Краси (сп.Усури). Благодаря, Краси!:)

25 Comments

  1. Щир се яде отдавна в БЪлгария. Аз съм яла като дете на село, готвеше се на супа. Беше… бедняшко ядене, то и жовотът ни беше бедняшки след войната.

  2. Статията е чудесна! Браво! Само никъде не се споменава, че в България имаме амарант колкото искаме. Е, не е от тези сортове, които са показани, а най-обикновен …ЩИР. Да, да! Не се учудвайте – щирът е един от видовете амарант. Само, че ние сме свикнали да го приемаме за вреден плевел и всячески се стремим да го унищожим. Предразсъдъците и предубежденията у нас са толкова силни, че ако кажете на някой, че ЩИРЪТ може да се сготви на яхния или супа, да се направи на салата, или да се сложи като плънка на баница, то тогава ще ви гледат като извънземно и ще се чудят на ума ви. Нищо, че хранителната стойност и полезност са много по-големи от тези на почти всички познати храни. Виж ако ползвате чуждоземското име АМАРАНТ може и да ви се възхищават. Берете си на воля ЩИР, гответе си с него, а на близки и познати гордо казвайте, че ядете АМАРАНТ. УСПЕХ! :-)

  3. цитат: „Магически, не само защото е био.“

    Добре де – абсолютно всеки амарант ли е био? – понеже според това изречение – така излиза.

  4. Здравей, Хипар (или Багер, не съм наясно точно)
    Съжалявам за бъркотията, но фактът, че си я забелязал точно ти ме ласкае… Знаеш ли, тоя текст го правихме от десет източника сигурно, за да бъдем всеобхватни – всъщност честно казано, изобщо не се опитваме да изкараме някаква си трева (особено като не е Трева :-))супер, просто гледаме какво си слагат в устата културните хора по света. А то отдавна не е Макдоналдс, ами разни неща като амарант и киноа, определено! Тъпото е, че не можем да си наберем малко щир и да си го ядем него, но тая култура сме я изгубили още преди 2-3 поколения. Ако някой го прави и днес, респект! Но да се върна на амаранта – на различни места се цитират различни изследвания и е нормално те да не съвпадат. От друга страна, ние (в случая аз като редактор) правим материал, който е за ширпотреба – тоест, да не затормозява прекалено много. Най-общо казано, идеята е, че има един амарант и не е зле да се храним с него вместо да чистим бял ориз до побъркване. Това искаме да внушим на хората. Щото утре никой няма да си спомня точните милиграми и проценти. Затова още веднъж ти благодаря, че обръщаш внимание на това и съжалявам, че съм те накарал да се ядосваш и да пишеш коментари… Между другото, хубав блог имаш, ще си мисля за теб довечера, ако си намеря най-накрая белия албум на Бийтълс! А това с велопътешествието ме накара да зяпна! Поздрав най-сърдечен: Краси

  5. благодаря за корекцията. ще я оправим при първа възможност

  6. Дал съм линк към укипипедията (http://en.wikipedia.org/wiki/Amaranth_grain). Там всичко си пише. В статията няма нито една препратка към нито един линк. Фактите сочат, че амаранта има 14% протеини, няма начин в една чаша да има 281 грама протеини. Проста аритметика: един килограм амарант съдържа 140 грама протеини. 281 грама протеини са в 2 килограма амарант.
    Съвсем същите данни са и в Food File (http://kelpiesoft-food-file.en.softonic.com/), база данни с почти всички храни. Да си дойдем на думата: ако в една чаша се съдържат 200 грама амарант, то 28,1 грама са протеини. Иначе казано, преместете една запетая дадените от вас данни. Оправете си данните и за фибрите.
    Дадох ви два линка с информация за амаранта. Има предостатъчно информация за амаранта, няма нужда от кой знае какви познания за да бъде преведена тази информация. Редактирайте си статията. Иначе излиза че лъжете потребителите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *