Блог на група експериментатори
Търсене

Бакури – шоколадовият брат на амазонските масла

Бакури (Platonia insignis) е дърво, което вирее във влажните тропически гори на Амазония. Среща се в Бразилия, Парагвай, Колумбия и Гвиана. Цъфти и ражда през сухия сезон (между август и ноември). От розовите му цветове се раждат едри овални плодове, напомнящи на папая – всеки от тях съдържа 3 до 5 семена, които дават смолисточерно меко масло.
Общото между всички масла, добивани от амазонските дървета, независимо от различната им текстура, е, че са с бял, бежов или светлокафяв цвят. Бакури е единственото, с толкова наситен графитен цвят, поради което си е спечелило прозвището на тяхното „черно братче“. Другото специфично за него е, че трудно се филтрира – пресоването на семената (към него се пристъпва само след като са напълно изсушени) извлича до 40% от масленото им съдържание.

Оригинални приложения
Местните племена в джунглата традиционно използват маслото от бакури за облекчаване на сърбежа и подуването при ухапване от насекоми, паяци и змии, както и за избелване на пигментни петна и заравняване на белези. Съвременните южноамерикански жители отдават по-голямо внимание на кулинарните качества на плодовете бакури – лепкавата им бяла пулпа е със сладко-кисел вкус и е един от най-популярните вкусове сладолед в Бразилия.

Аромат, консистенция и текстура
Маслото от бакури има наситен, землист аромат, напомнящ на горска почва, който в началото може да се стори неприятен, но изчезва след втриването в кожата – попивателната му способност е много висока. Точката му на топене е 35 градуса, на стайна температура стои или меко-кремообразно, или меко-трошливо. Въпреки че е по-скоро мазно – бакури не оставя мазни следи, защото попива в рамките на няколко минути и оставя „кадифено“ меко усещане върху кожата. Може да бъде тъмнокафяво до черно с по-светли ивици, когато е твърдо – но винаги става плътно черно, когато се разтопи. Наситените природни багрила в него придават приятен златист блясък на кожата, но трябва да се ползва с повишено внимание, тъй като оцветява силно дрехите и тъканите, до които се докосне. Поради същата причина не се препоръчва за светли и особено изрусени коси.

Състав
Бързата абсорбация на бакури се дължи на високите нива на трипалмитин (50% до 55%), което улеснява проникването в кожата и повишава ефективността му. С сравнение с другите амазонски масла, бакури е много богато на палмитолеинова киселина (до 5% спрямо обичайния 1%) – това го прави много добър овлажняващ агент с добри свойства на емулгатор, т.е. при използване в смеси ще съдейства за по-доброто миксиране на различните компоненти. Бакури е богато на няколко незаменими аминокиселини. Едната от тях е лизин, за който е известно, че стабилизира производството на колаген и еластин и съдейства за възстановяването на кожата при рани, синини, охлузвания и т.н. Другата важна аминокиселина в състава му е метионин, основният източник на сяра за тялото – елементът, който тялото използва, за да подхранва космените фоликули, да укрепва и стимулира растежа косата и ноктите. Бакури повлиява много добре чувствителната, както и склонната към омазняване кожа – маслото отнема от лъщящия ефект и го замества с естествените лубриканти, от които се нуждае кожата.

Идеи за приложение
Може да го нанасяте самостоятелно, или (особено ако мирисът му ви е неприятен) да го използвате като основа за домашна смес тип дневен крем, лосион за тяло, балсам за коса. Имайте предвид, че то ще оцвети в тъмнокафяво-черно цялата смес.
– Като овлажняващ лосион за тяло с лек бронзиращ ефект
– Като анти-ейдж грижа, особено при пигментни петна по кожата
– За третиране на червенини, подуване, напукване, пресушена и раздразнена кожа
– За заравняване на стрии и белези
– За възстановявяане и омекотяване на котикулите (кожичките около ноктите)
– Като маска за коса (препоръчително за тъмни коси)
– Като масажно масло при терапии за облекчаване на напрегнати мускули и контузии

Източници:
https://en.wikipedia.org/wiki/Platonia
https://rainforestchica.com/products/bacuri-butter
https://www.youtube.com/watch?v=6o9twWUScZ8
https://www.youtube.com/watch?v=qfPR1tU0qGs&t=30s
https://rainforestchica.discussion.community/post/beloved-bacuri-butter-8231390
https://www.thesoapkitchen.co.uk/acatalog/bacuri-butter-bacuributkf.html
http://flavorsofbrazil.blogspot.bg/2012/04/fruits-of-brazil-bacuri.html
http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=Platonia+insignis

4 Comments

  1. Здравейте!
    Много благодарим за споделеното мнение.
    Поздрави,
    Даниела

  2. Страшно съм доволна от маслото! Използвах го в 2 комбинации: като маска за коса смесено с репей и като крем за лице в комбинация с бабасу, арган и жожоба. И кожата и косата си ги усещам прекрасно. Относно миризмата му (визирайки предния коментар) наистина е специфична, но забелязах, че когато се смеси с други масла не е така натрапчива. На мен лично ми е по-скоро екзотична и в комбинация с другите масла се усеща само като нотки.

  3. Здравейте,
    благодарим за Вашето съобщение.

    Радваме се, че споделихте своя опит с маслото. За съжаление, всички екзотични масла, както Вие сама споменахте, наред с чудесните си свойства, носят и нехарактерен за нашите ширини и усещания мирис. Смятаме, че Вашето мнение определено ще бъде ценно за нашите читатели. От наша страна, ние бихме искали да споделим, че в комбинация с етерични масла и използване не като база, а като съпътстваща съставка, то би допълнило хидратиращите свойства на домашни приготвени смеси, ако не за тяло, то за коса или скалп.
    С най-добри пожелания,
    Биляна

  4. „Маслото от бакури има наситен, землист аромат, напомнящ на горска почва, който в началото може да се стори неприятен, но изчезва след втриването в кожата“.
    За съжаление, докато ароматът на това масло в съд е на нещо органично и ферментирало и може да се нарече странен, то след втриването му в кожата започва да издава отчетлива миризма на престояла урина. Това, заедно с оранжевия (не „златист“, както евфемистично го бяха нарекли някъде) оттенък, който придава на кожата, тотално обезсилва всички позитиви от това иначе много приятно като текстура масло. При условие, че човек може да получи същия ефект от други, значително по-благовонни масла, бакури определено отпада от класациите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *