Блог на група експериментатори
Търсене

Заместниците на шампоаните – отзиви и моя опит

След различни разговори, отзиви от клиенти и предълго четене из нета реших да постна някои сапуни и прахове (билки), които могат да заместят шампоаните с т.н пенители (Surfactants).

Въпреки, че на био пазара вече има алтернатива на агресивните съставки нарченени пенители, според мен има още какво да се желае в разработката им. Още повече, че някои от тях (въпреки че са био) съдържат вещества, които са одобрени от различните сертификационни органи. В същото време из нета определят тези „вещества’ като изходни на петрола и химически компоненти, които не е желателно да присъстват в козметиката.

Основни агресивни пенители при шампоаните – био, натурални, всякакви:

1 SLS (sodium lauryl sulphate) – пенител, причиняващ раздразнения на кожата, очите. Прибавя се в шампоани, пасти за зъби, душ-гелове, почистващи средства за лице, спирали и т.н. Не съм го откривала в шампоани с логото на Soil Assoc., но съм го виждала в продукти одобрени от  Ecocert (френска фирма). Това е най-спрягания пенител по статии и форуми и често свързван с кожни раздразнения.

2.SLES – евтин пенител, за който пишат, че  не е вреден като SLS, но нека да не се заблуждаваме. Опитват се да го прокарат като алтернатива на SLS в натуралната козметика и все пак  е доказано, че причинява възпаления на кожата и очите установени при опити с животни и хора.

3. Аmmonium lauryl sulfate e разрешен пенител от Soil Association-Англия и Ecocert-Франция за употреба в шампоаните, но е забранен от BDIH – Германия, заради дразнещият ефект върху кожата.

4. Cocamidopropyl betaine. Това е най-честно срещаният ИЗКУСТВЕН пенител в био шампоани и балсами. На много места производителите пишат, че е кокосов продукт, захар или нещо подобно, но в същото време има и доста статии из нета, които го определят като химическа субстанция и като краен продукт на петрола*. Обявен за алерген на  2004 г. от Американска асоциация за контактен дерматит. В Skin Deep не е линкнат като канцерогенен, но има връзка с алергии. Определен е и като изкуствен пенител.

За съжаление фирмите в Европа, които предлагат шампоани без гореизброените съставки се броят на пръсти. Ако не на едната ми ръка, то на двете ми ръце.

Не знам къде е златната среда със шампоаните, но като изключим пенителите, повечето производителите на био шампоани са ни спестили куп други химически „закачки“, които иначе откривам в конвенционалните измиващи средства.

Ето моят избор за измиване на коса без пенители, които е направен и с помоща на наши редовни клиенти.

Сирийски сапун.  Прави се по стара рецепта. Не съдържа животински продукти, което означава че не е правен, както едно време по селата с мастната тъкан на някое мило прасенце. Това го издигa много в очите ми и въпреки, че не е био си заслужава внимание. Още повече, че наша клиентка потвърди, че не изсушава дори лицето й. И все пак всичко е въпрос на чувствителност на скалп и кожа. Няма един продукт, който да бъде харесан от всички.

20% дафиново масло в сапун

Сапун с розмарин. Този сапун изведнъж стана много популярен и то не заради реклама по телевизията, а заради доволни хора или така да се каже:“ от уста на уста“.

Розмаринът се спряга във всички книги за ароматерпия, като укрепващ косъма и предпазващ от пърхут. Хубавото е, че изключиха палмовото масло от него, защото както всички са чували отношението към ПАЛМИТЕ не е никак добро т.т  изсичат ги масово, което нарушава сериозно екоравновесието в местните райони.

Сапунени ядки на прах или цели. Единственото, което ме притеснява при тях е отношението към дърветата, от които идват тези ядки. Вече подочух, че следват съдбата на палмите, но все пак…Мисля, че може да се има доверия на фирмата, която ги събира. Сапунените ядки изпускат пяна (сапунин) на 30 С.

Сапунени ядки

Амла на прах –  това растение освен като козметично средство се оказва и адоптоген подобен на мака, жен-шен, шизандра и ще бъде описано в една друга статия. В Аюрведа се използва като силен антиоксидант. Амлата се използва по-скоро за балсам, отколкото за шампоан, но все пак може да се добави към тази категория.

Амла

Шикакай на прах – използва се в  комбинация със сапунени ядки и амла. Измива косата и премахва пърхута.

Билков шампоан. Съдържа изброените вече съставки+ няколко други. За този шампоан съм чувала различни мнения. Някои от хората го харестват, а на други им е малко пяната. Тук остава да решим дали искаме шампоан с пенители или малко пяна от билки и растения. За тези от нас, на които им се иска пяна и очакват такава от измиващ продукт е добре да се насочат към шампоани с меки (неагресивни) пенители. А за непретенциозните и по-еко ориентирани избора е посочен по-горе.

Гел с глина. Още един вариант, но с прекрасен аромат, заради добавените етерични масла. За него също има добри отзиви и може да се използва за коса и тяло.

Гел с много приятен аромат и без пенители. Само глина, вода и масла.

И накрая искам да споделя, че някои от клиентите ни и приятели казват, че използват сода за хляб и ябълков оцет вместо балсам. Това също са едни от най-естествените помощници в къпането.

А моя опит показва следното: смес от КАСИЯ на прах с АМЛА на прах изми косата ми чудесно.  Без  пяна. Сложих само балсам Логона.

* поради тази причина в магазина вече не продаваме определини марки шампоани или продукти на различни фирми.

Написа: Стела

ПС:Често се питам дали не съм прекалено крайна в избора на био продукти, но въпреки примамливия дизайн и вкусният мирис на някои козметични марки, аз все още се въздържам от тях и предпочитам да залагам на чистия състав, което означава по-малко химия.

16 Comments

  1. Здравейте, интересувам се от алтернативни методи за грижа за косата. Харесах си индийския билков шампоан на Eliah Sahil посочен в статиятя по-горе, но тъй като е сух шампоан, някой който го е ползвал би ли споделил хачина на употреба.

  2. Здравейте , ние в нашето семейство ползваме сапуните на Dr. Bronner’s Magic Soap.(http://www.drbronner.com/DBMS/LS.htm) това е американска марка, на Българския пазар ги няма никъде.
    Аз си ги поръчвам от англиий сайт http://www.biggreensmile.com/
    На шампоан пише No Synthetic Foaming Agents, Thickeners or Preservatives
    от страницата им намерих това:
    http://www.drbronner.com/faqs_main.html#faq4
    Do your soaps contain any foaming agents/detergents like Sodium Lauryl Sulfate?

    Absolutely not. Our soaps are 100% true pure-castile soaps. The high foaming lather of our soaps is from their high coconut oil content, which makes a more luxurious and rich lather than any detergent can ever create. „Pure-Castile“ is your guarantee that what you are using is a real ecological and simple soap, not a complex blend of detergents with a higher ecological impact due to the waste stream during manufacture and slower biodegradability. Unfortunately, many synthetic detergent blends are deceptively labeled as „Liquid Soap“ even when they contain absolutely no soap whatsoever.

    Много сме доволни от евкалиптовия, после мента и бадемовия, за дребосъка ползваме такъв без аромати. Всички го харесват няма приятел който да съм му поръчал и да не си е взел пак.

  3. здравейте ! благодаря за полезната информация.бих искала да попитам къде мога да си заскупя изброените растения и продукти :) и ако не е неудобно -предварителна ориентировачна информация за цените им :)

  4. Шапмоаните на LOGONA и SANTE са без изброените повърхностно-активни вещества и се продават в смесения магазин на Зоя.бг. Lavaerde, който съдържа единствено и само прах от лава от Атласките планини в Мароко е чудесно средство за измиване на коса и тяло и съдържа едно-единствено вешество – глината от лавата. Повече информация за тези продукти може да намерите на сайта на вносителя на марките LOGONA и SANTE – http://www.armina.bg.

  5. Балгодаря Надя, ще видим какво ще се случи след време:)

  6. Всъщност е супер, че подбирате продуктите, които продавате. Така се изгражда доверие :) Страхотно е да влезнеш в магазин и да не ти се налага да четеш всички етикети преди да купиш… просто знаеш, че магазина го е направил вместо теб :)

    Keep on the good work!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *